Wyspa zmian

Konflikty – nie takie straszne?

Spory, różnice zdań i konflikty są częścią naszego życia. Może nie warto więc przed nimi uciekać? Może poniższe spojrzenie na konflikty sprawi, że kiedy takowe zaistnieją, z większym spokojem będziecie je przyjmować.

Kiedy dwie osoby mają różne zdania i zależy im na tym, aby ich wybrane działania miały miejsce, często ciężko bez emocji lub rezygnacji jednej ze stron przejść przez taką sytuację. Czemu jest nam trudno w takich momentach?

Konflikt charakteryzuje się też tym, że wzajemnie się nie słyszymy. Nie chodzi o słyszenie samych słów… Nie słyszymy tego, na czym zależy drugiej stronie. Przyjrzyjmy się temu…

Nauczyciel prosi dziecko, aby zrobiło jakieś zadanie, a w odpowiedzi słyszy „nie”, bądź dziecko po prostu tego nie robi. Czy nie słyszy ono polecenia? Czasem tak, choć zazwyczaj nie to jest kłopotem. Załóżmy, że dziecko usłyszało, o co prosi nauczyciel i że ma on jasność, że w odpowiedzi słyszy „nie”. Czy w tym momencie obie strony się słyszą? Tak, dziecko wie jakiego działania chce nauczyciel, ale czy wie dlaczego jest to dla niego ważne? Tak, nauczyciel słyszy „nie”, ale czy wie co jest w tym momencie ważne dla dziecka?

 

Sięgając po Porozumienie bez Przemocy dajemy sobie szansę na wzajemne usłyszenie w konflikcie tego, co dla obu stron jest ważne.

Czy nauczyciel chce, żeby dziecko zrobiło to zadanie, aby wesprzeć je w nauce? Czy może dlatego, że chce lepiej zrozumieć, z czym dziecko sobie nie radzi i jakiej pomocy potrzebuje? Albo po to, żeby wszystkich traktować tak samo?

Czy dziecko odmawia, ponieważ nie rozumie polecenia albo zadania? Czy dlatego, że chce wyzwań? A może potrzebuje odpocząć bądź dokończyć wcześniejszą aktywność, aby się móc skupić?

Dużą częścią pracy nauczyciela jest powtarzanie tych samych próśb i pilnowanie ich realizacji. Gdyby część tego czasu oddelegować na dookreślenie dlaczego prosimy o jakieś działanie i dowiedzenie się na czym zależy drugiej stronie, dalibyśmy szansę na to, aby nawzajem się usłyszeć. Wysłuchanie i zrozumienie się w konflikcie dotyczącym tego, co jest dla nas ważne, z uwzględnieniem naszych potrzeb, które  chcemy zrealizować prosząc o dane zachowanie powoduje, że przechodzimy przez konflikty z uwzględnieniem obu stron i zwiększamy szansę, że nie będziemy ponawiać próśb.

Skontaktuj się z nami

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najważniejsze informacje o naszych nowych projektach i twórz przyszłość NVC z nami

Napisz do nas

magda@wyspa-zmian.pl

Zadzwoń do nas

+48 501 069 114