Jak przygotować dzieci na wyjazd rodziców?

Czasem każdy chce trochę odpocząć, a czas tylko we dwoje dla rodziców potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na ich związek. Jeśli macie możliwość wyjechać samodzielnie, a dziećmi w tym czasie mogą zaopiekować się dziadkowie – nic, tylko się cieszyć!

Wiele osób się zastanawia, jak zniosą to dzieci, jak im o tym powiedzieć: co i kiedy powiedzieć.

Niżej znajdziecie  kilka wskazówek, co robić. A na końcu też przykłady tego, czego robić nie warto.

Jak przygotować dzieci na wyjazd rodziców?

1. Rozmawiajcie z dziećmi

Opowiedzcie dzieciom o planowanym wyjeździe, mówiąc o tym w prosty sposób. Nie ekscytujcie się zbytnio, nie zakładajcie od razu, że dzieci będą rozpaczać. Powiedzcie, że będą spędzały czas z dziadkami, którzy się nimi zajmą.

2. Powiedzcie, gdzie w tym czasie będą mieszkać

Jeśli w waszym domu, to ustalcie, gdzie będą spać dziadkowie. Możecie włączyć dzieci w przygotowanie czegoś dla dziadków. Możecie pokazać dzieciom, gdzie są różne rzeczy, których dziadkowie mogą potrzebować – np. dodatkowe koce, proszek do prania…
Oczywiście bez przesady, chodzi o to, żeby dzieci poczuły się w pewnym stopniu gospodarzami. Jeśli dzieci będą mieszkać u dziadków, wcześniej ustalcie, gdzie będą spały, pokażcie im to miejsce, zapytajcie, czy chcą zabrać ze sobą swoją poduszkę lub kołderkę.

3. Wspólnie pakowanie

Jeśli dzieci będą mieszkać u dziadków, pozwólcie im zaangażować się w pakowanie swoich rzeczy. Niech wybiorą kilka ulubionych zabawek czy książek, które chciałyby ze sobą zabrać.

4. Przygotujcie ulubione przedmioty

Upewnijcie się, że dzieci zabiorą ze sobą ulubione pluszaki, koce czy inne przedmioty, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa i stałości.

5. Omówcie grafik

Jeśli wyjazd będzie wpływał na rutynę dzieci, omówcie z nimi nowy plan dnia. Wskazówki czasowe, takie jak „po śniadaniu”, „przed snem”, mogą pomóc w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa.

6. Opowiedzcie o planach zabawy

Powiedzcie dzieciom o planowanych zajęciach, które będą miały z dziadkami — może to być wizyta w parku, wspólne gotowanie czy inne atrakcje (oczywiście ustalcie to wcześniej z dziadkami, żeby nie było nieporozumień). Zaaranżujcie też spotkanie z dziadkami, podczas którego będą mogli zrobić wspólne plany.

7. Zostawcie coś dzieciom

Zostawcie dzieciom coś, co przypomni mu o was, np. małą notatkę, rysunek sporządzony specjalnie dla nich, apaszkę mamy…

8. Bądźcie spokojni i pozytywni

Wasze podejście ma duże znaczenie. Bądźcie spokojni, pozytywni i pewni, że dzieci będą miały świetny czas z dziadkami.

Czego nie warto robić?

1. Kłamać

Na przykład mówiąc, że jedziecie do pracy. Może wam łatwiej to powiedzieć, ale dla dziecka jest to równie trudna informacja, jak to, że jedziecie coś zwiedzić.

2. Unikać tematu do ostatniej chwili

Dzieci potrzebują czasu, żeby się oswoić z tematem. Żeby móc się zmierzyć z różnymi obawami, ale też zacząć się cieszyć nadziejami.

3. Mówić, że nie powinny się smucić

Każde emocje są ok. i warto, żeby dzieci o tym wiedziały.

4. Opowiadać za wiele o tym, że może im być smutno, że mogą się bać itd.

Raczej warto reagować na ewentualne obawy dzieci niż te obawy podsycać. Nie przelewajmy na dzieci swoich obaw.

Autorka: Magdalena Wegner